نهال انجیر

نهال انجیر

نهال: نهال انجیر

زادگاه:ترکیه ایران آسیای میانه

پراکندگی:ترکیه ایران لبنان چین، ژاپن، فرانسه و آمریکا

باردهی:۵الی…

مشخصات نهال انجیر

انجیر از تیره توت ها و از جنس فیکوس به حساب می آید انجیر به این دلیل که بومی مدیترانه است، که با آب و هوای گرم ساز گار است اما با این حال در مناطق شمالی هم رشد می کند. انجیر درختی است خزان پذیر و ارتفاع آن گاها به ۱۰ متر هم می رسد. برگهای این درخت پهن و کرکدار دارای شیارهای عمیق است . درخت انجیر ریشه چندان عمیق نیست ولی برخی از درختان انجیر به طرز عجیبی ریشه های عمیقی دارند گرده افشانی انجیرتوسط نوعی زنبور عسل که از یک شیار کوچک وارد دانه میوه می شوند انجام می شود درختان انجیر میوه را روی شاخه ها، البته گونه های نادری از درختان انجیر میوه را روی ساقه نیز می سازند. میوه درخت های انجیر وحشی ارزش تجاری ندارند .
شرایط محیطی درخت انجیر:

شرایط محیطی برای رشد و نگهداری درخت انجیر حائز اهمیت است که به بررسی آنها می پردازیم.

خاک درخت انجیر:
انجیر در اکثر خاک ها ازقبیل شنی سبک تا رسی سخت به خوبی رشد می کنددرخاک دارای PH حدود شش تا هفت و نیم برای رشد انجیر بهتر است. خاک های اراضی لمونی بهترین نوع خاک برای کاشت وپرورش انجیر می باشند، البته انجیر در این خاک به علت رشد سریع اتفاق میافتد وشاخ وبرگ زیادی میدهد باردهی این درخت دو یا سه سال عقب می افتد
آب و هوا درخت انجیر:
بارندگی مورد نیاز انجیر در کشت دیم ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلی متر در سال است که در مدت زمان مناسب (یعنی از اواسط پاییز تا اوایل بهار است) بارشهای زیاد در زمان تلقیح درخت می تواند مشکل ساز شود وباعث کاهش کیفیت میوه های آن شود البته اکثر ارقام انجیر به تلقیح نیاز ی ندارندو خود سازگار هستند و حصول درخت را کاهش دهد.
آبیاری درخت انجیر:
انجیرمیتواندخشکی را به خوبی تحمل کند، پس برای کشت آن در مناطق خشک مشکلی ایجاد نمی کند . کیفیت آب مورد استفاده برای انجیر به اندازه دیگر درختان میوه چندان اهمیت ندارد انجیر ریشه کم عمقی دارد اما با این حال بر ای مناطق پر آب ساخته نشده است و در مقابل خشکی شدید هم خیلی نمی تواند دوام بیاورد و آسیب می بیند. در فصول پر آب و باران میوه های انجیر ترک بر میدارند.
هرس درخت انجیر:
مانند اکثر گیاهان انجیر هم برای شادابی و عمر زیادش و کیفیت هر چه بهتر میوه به هرس نیاز دارد.
هرس این گیاه را قبل از متورم شدن جوانه ها می توان انجام داد .
کوددرخت انجیر :
انجیر به سدیم و بور حساس است اما کمبود آهن و روی نیز تاثیرچندانی بر آن نخواهد داشت۰
برای داشتن محصولی با کیفیت میتوانید از کود هربان ۱۵۰ گرمی ، کود هربان ۲۵ کیلوگرمی استفاده کنید.

جهت خرید و مشاهده قیمت و نوع رقم نهال انجیر کلیک کنید خرید نهال انجیر