نهال هلو و شلیل

نهال هلو و شلیل

نهال: هلو و شلیل

ازخانواده:

زادگاه:

پراکندگی:

باردهی:

مشخصات نهال

نهال هلو شلیل

 درخت هلو (نام علمی: Prunus Persica)  در ختی  است داارای شاخه و برگ زیاد .میوه هلو  دارای هستهٔ سخت، گوشت زرد، یا نسبتاً سفید و پوستی مخملی است . بر اساس چسبیدن گوشت به هسته، این میوه به دو دسته هسته‌جدا و هسته‌چسب تقسیم بندی می شود .

میوه شفتالو نوعی دیگر از خانواده هلو است، در ایران شلیل به میوه دیگری غیر از هلو گفته می‌شود که از هلو شیرین تر است، به بزرگی هلو نیست، هسته اش همیشه چسبیده‌است و پوست آن از هلو کرک کمتری دارد، رنگش کمی متفاوت تر از هلو است، و برگه آن مرغوب تر از هلو می‌باشد)

یکی دیگر از میوه‌هایی که تا حد زیادی با هلو ارتباط دارد شلیل است. ارتباط شلیلها با هلو تا حدی است که در واقع گاهی اوقات محصولات هلو حاوی تعداد کمی شلیل است و برعکس. شلیل در واقع نوعی هلو با ژن مغلوب است که میوه‌های بدون کرک تولید می‌کند. گزارش آمار جهانی نشان دهنده این امر است که هلو پرطرفدارترین میوه در کل جهان از نظر طعم و مزه است. درخت هلو سه نوع شاخه ساده، مرکب و کاذب تولید می‌کند. شاخه‌های ساده فقط جوانه رویشی تولید می‌کنند. شاخه مرکب، جوانه رویش و زایشی و شاخه کاذب در طول شاخه جوانه زایش و در نوکم جوانه رویشی تولید می‌کند که در هنگام هرس نوک شاخه کاذب حذف می‌شود. جوانه گل هلو ساده است و در جانب شاخه‌های یک ساله تشکیل می‌شود

 

هلو مثل تمام میوه‌ها خواص ادرارآور و ملین دارد. گوشت هلو دارای سلولوزهای نرم است و کاملاً هضم می‌شود. هلو میوه‌ای نسبتاً کم ترشی است. مواد قندی و نشاسته‌ای آن به آسانی هضم می‌شود و معده به راحتی هضم آن را تحمل می‌کند.

هلو سرشار از انواع ویتامین هاست، به خصوص ویتامین‌های ب۱، ب۲ و آ.

ارقام نهال هلو

هلو انواع مختلفی دارد که بیش از ۳۰۰ رقم هلو تنها در آمریکای شمالی رشد می‌کند. هلو داری انواع مختلف با گونه‌ها و طعم‌های متفاوت است. از انواع مختلف این میوه می‌توان به بلخی، کاردی، زعفرانی (که دارای دو نوع هسته جدا و هسته چسب موجود است و مورد استفاده قرار می‌گیرد)، هلو انجیری، هلو هلندری (که شباهت فریبنده‌ای به زرد آلو دارد) نام برد. از استان‌های تولیدکننده عمده هلو می‌توان به استان آذربایجان غربی  و به طور عمده شهر گردشگری و آبها یعنی شهرستان میاندوآبو نیز  چهار محال و بختیاری و به صورت عمده شهر گردشگری و زیبای سامان و استان البرز و شهر کرج اشاره کرد. هلوی بلخی، که بسیار بزرگ و شیرین است، از تولیدش بسیار کاسته شده‌است، زیرا بلافاصله بعد از تماس لک می‌شود و چهرهٔ بدی به خود می‌گیرد. از انواع هلو می توان به هلو زرد ،هلو سفید، هلو فریاستون ،هلو کلینگ استون،هلو کتابی یا انجیری و شلیل اشاره نمود.

شهرستان میاندوآب بعنوان یکی از  مراکز مهم تولید ارقام نهال هلو و شلیل در ایران شناخته شده و از جایگاه ممتازی برخوردار است

جهت خرید و مشاهده قیمت و نوع رقم نهال هلو شلیل کلیک کنید خرید نهال هلو و شلیل