نهال گلابی

نهال گلابی

نهال: نهال گلابی

ازخانواده:گلسرخیان

زادگاه:مناطق سردسیر

پراکندگی:ایران ،اروپا، امریکا

باردهی:۵الی…

مشخصات نهال

گلابی میوه‌ای زنگوله‌ای شکل است که در محدوده رنگ‌های سبز، زرد، قهوه‌ای، قرمز یا ترکیبی از این رنگ‌ها وجود دارد. این میوه زیبا سرشار از پتاسیم، ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌باشد. از ۳۰ گونه گلابی در جهان وجود دارد و به صورت پخته، کمپوت شده یا خام مصرف می‌شود. دانه گلابی برای انسان خطرناک است. دانه به نیز مانند دانه گلابی در همین دسته قرار می‌گیرد .

درخت گلابی گونه‌ها و همچنین ارقام و انواع مختلفی دارد که در اندازه درخت، شکل تاج، شکل و رنگ میوه و زمان رسیدن میوه آنها با هم متفاوت هستند. P.communis که با نام عمومی گلابی اروپایی شناخته می‌شود متداولترین گونه این گیاه در کشت و پرورش است.
بلندی این درخت ۲۰ تا ۲۵ مترمیرسد هر سال بدلیل رشدش روی پوست تنه درخت و شاخه‌های آن ترک‌های طولی وعرضی کشیده شده است. برگ‌های آن نازک وگردمانندهمراه با دمبرگ بلند هستند. گلبرگ‌ها به رنگ سفید تا صورتی روشن و میوه آنها باهم متفاوت است.
اکثر ارقام گلابی اروپایی شاخه‌هایی بدون خار دارند، اما بر روی شاخه برخی از نمونه‌های این درخت خار‌های کوچکی مشاهده می‌شود. برگ‌ها ۱۲-۲ سانتیمتر طول دارند و حاشیه برگ‌ها می‌تواند صاف و یا دندانه‌دار باشد.
از ارقام مهم ایرانی می‌توان گلابی درگزی، گلابی اسپادانا، گلابی وحشی، گلابی نطنز، گلابی شاه میوه و گلابی بیروتی را نام برد
گلابی :(فارسی شرقی:امروت و ناک) درختی است گلدار از رده دولپه‌ای‌ها، از خانواده گلسرخیان و از زیر خانواده مالیده(Maloideae) می‌باشد.
در این جنس حدود ۳۰ گونه وجود دارد که بعضی از گونه‌های معروف شامل communis، persica, pyrifolia, syriaca و ussuriensis وجود دارد. گلابی معمولی یا گلابی اروپایی از گونه communis می‌باشد که میوه‌های آبدار با دانه‌های سنگی دارد و اغلب شکل کشیده دارد.
اما انواع دیگری از گلابی وجود دارند که به گلابی آسیایی معروف است که شکل آن‌ها شبیه سیب است. در منابع آلمانی منشا گلابی را درکوههای البرز ذکر کرده‌اند. انواع مختلف گونه وحشی آن در جنگلهای گیلان وجود دارد که به زبان گیلکی اربه خوج و سنگ خوج معروف اند.گونه دیگری در جنگلهای سردشت وجود دارد که به امروت جنگلی معروف است که با طعم خوب و انبارداری طولانی محبوب عموم مردم
بوده است گلابی درگزی از ارقام ایرانی که یک نوع دیررس هست که درپائیزبرداشت میشود عمد انبار داری آن بسیار طولانی است
گلابی درختی برگریز می‌باشد که در شرایط آب وهوایی مناطق سرد دنیا، جایی که زمستان‌های سرددارد زمستان آنجا نیاز سرمایی این درخت را برطرف میکند قابل پرورش و کشت است. میوهٔ این گیاه از لحاظ گیاه‌شناسی پوم است و جزء میوه‌های کاذب به شمار می‌آید. میوه برخی از گلابی ها یکجا می رسند یکجا هم چیده میشوند و عمر انباری کوتاهی دارند برخی قبل از رسیدن کامل چیده میشوند تا به راحتی به بازار برده شوند
درخت گلابی وانواع آن در برابر سرما حساس تر از سیب است. گل های گلابی در بهار کمی زودتر از سیب باز می شوند ، به همین دلیل بیشتر در معرض خطر سرمای بهاره قرار می گیرندتحمل درخت گلابی به گرمای تابستان بیشتر ازدرخت سیب میباشدبرخی از ارقام گلابی در گرمای تابستان رشدشان برای مدت کوتاهی متوقف میشودو بعد شروع به رشد میکنند

ارقام نهال گلابی

در این جنس حدود۸۰۰ گونه وجود دارد که بعضی از گونه‌های معروف شامل communis, persica, pyrifolia, syriaca و ussuriensis وجود دارد. گلابی معمولی یا گلابی اروپایی از گونه communis می‌باشد که میوه‌های آبدار با دانه‌های سنگی دارد و اغلب شکل کشیده دارد.

اما انواع دیگری از گلابی وجود دارند که به گلابی آسیایی معروف است که شکل آن‌ها شبیه سیب است. در منابع آلمانی منشأ گلابی را درکوه‌های البرز ذکر کرده‌اند. انواع مختلف گونه وحشی آن در جنگل‌های گیلان و مازندارن وجود دارد که در زبان گیلکی به خوج و سنگ خوج و در زبان مازندرانی به سِتِکا معروف‌اند.

از انواع نهال گلابی میتوان به ویلیام دوشیس,نهال گلابی نطنز,نهال گلابی مشو,نهال گلابی شینگو,نهال … خرید نهال گلابی پرتغالی(ناشی) نهال گلابی پرتغالی برخلاف انواع گلابی های … اشاره نمود.

جهت خرید و مشاهده قیمت و نوع رقم نهال گلابی کلیک کنید خرید نهال گلابی